OVOCNÉ A ZELENINOVÉ ŠŤÁVY


Lidský organismus potřebuje k životu vitaminy, enzymy, minerální látky, přírodní cukry a aminokyseliny, které jsou obsaženy v ovoci a zelenině. Některé druhy jako např. melouny nebo kyselé ovoce navíc pročišťují organismus a zbavují ho toxických usazenin. Pokud jde o zužitkování živin, nejprospěšnější je konzumovat ovocné a zeleninové šťávy na lačný žakudek, protože tak putujou přímo do tenkého střeva, kde docházi ke strávení.

Nedoporučuje se konzumovat šťávy mezi jídly bohatými na škroby či bílkoviny, jelikož se může narušit jejich trávení. Není vhodné kombinovat sladké a kyselé ovoce, taktéž přislazovat cukrem nebo jiným sladidlem. Pro zachování všech životodárních látek obsažených ve šťávách platí jedna velice důležitá zásada: okamžitá konzumace čerstvě připravené šťávy.

Léčivé účinky zeleninových a ovocných šťáv jsou členěny v závislosti na účincích na šest hlavních ústrojí lidského organismu: trávící, vylučovací, dýchací, oběhové, nervové a pohlavní.Trávící ústrojí

   • Všechny zeleninové a ovocné šťávy, které zajišťují tělu přísun aktivních enzýmů, minerálních látek a vlhkosti, urychlují a zefektivňují metabolické a trávící procesy.
   • Kolika, bolesti břicha způsobená nahromadením plynů a překyselením se léčí šťávami z mrkve, špenátu, nebo rajských jablíček.
   • Na cukrovku a zánět slinivky je vhodná růžičková kapusta, či zelené fazolky.
   • Mrkvová šťáva nebo letní dýně zmírňují jaterní choroby.

Vylučovací ústrojí

   • Nahromaděné hnijící produkty v oblasti vyměšování, zvýšený výskyt toxinů, neprůchodnost zaneseného tlustého střeva zapřičiňují vylučování toxinů kůži a plícemi. Tak vznikají abscesy, nádory, záněty, alergie. Minerální látky obsažené v syrové okurce neutralizují překyselenou krev, má též silné močopudní účinky a tím napomáhá odplavování toxinů z organismu.

Dýchací ústrojí

   • Nahromaděný hlen v plících brání úplnému vyprázdnění plic. V důsledku toho dochází k dýchacím obtížím. Nahromaděný hlen způsobuje zánět průdušek. Šťáva z křenu a citronu zmírňuje symptomy astmatu, zánětu i ostatních respiračních nemocí.

Oběhové ústrojí

   • Špatné stravovací návyky jsou příčinou vzniku nemocí jako je anémie, angina pectoris nebo arterioskleróza, či vysoký krevní tlak. Šťávy z česneku, mrkve, celeru, petržele nebo špenátu prokazatelně zmírňují bolesti.

Nervové ústrojí

   • Nedostatečný krevní oběh a přísun živin může způsobit oční potíže, chronickou únavu, nespavost, neuritidu. Na nemoci oběhového ústrojí jsou nejvhodnější šťávy z mrkve, řepy, salátové okurky, pampelišky nebo celeru.

Rozmnožovací ústrojí

   • Impotence, neplodnost, menstruační obtíže a pod. je také možné eliminovat zeleninovými šťávami.


Užívaní ovocných a zeleninových šťáv je nejúčinnější po očistě tlustého střeva, resp. hladovce.


Facebook