OČISTA VNITŘNÍCH ORGÁNU


Jak jsme již psali v části Výživa a očista, kombinací různých faktorů může v našem organismu nastat situace zanešení odpadními látkami nebo zbytkami nestrávené potravy. Tyto je potřebné z nášho těla odstranit, protože zbytečně zatěžují jak trávicí a vylučovací systém, tak zaneprázdňují i náš imunitní systém.

Na provedení očisty organismu existuje nemálo názorů a osvědčených receptů a najdete mnoho knih a webových stránek, které se touto tematikou zabívají. Na porozumění návaznosti procesů očisty organismu je potřebné poznat vzájemné souvislosti mezi orgánmi, které se podílejí na trávení a očistě organismu.

Tlusté střevo je posledním v řetězci trávení, jehož prostřednictvím vylučujeme nestrávené zbytky potravy. I v tomto orgánu však ještě dochází k překrvování stěny střeva a odebírání poslední vody a minerálních látek z tráveniny do krevního oběhu. Díky kombinaci různých faktorů se můžeme dostat do situace, že nám tlusté střevo “zlenivý.” K těmto faktorům patří:

    • nevhodná kombinace potravy
    • převažně sedavý způsob života od dětství přes dospívání a i v průběhu celého produktivního věku
    • málo pohybu
    • plytké dýchání, které nepodporuje prokrvení vnitřních orgánů.

 

"Lenivé" tlusté střevo pak posouvá tráveninu velice pomalu. Když nám trávenina zůstává v tělě desítky hodin a když v tomto prostředí neustále proudí krev, která odebírá / ždímá z tráveniny vodu - tak nám i zdravý selský rozum řekne, že to zavání doslovně “průserem”.

Tlusté střevo je samo osobě pokryté hlenem tak, aby toxický obsah tráveniny nepoškozoval stěnu střeva. Když se ale dlouhodobě stagnující obsah střeva přilepí do tohoto hlenu, nastává problém. Voda, která se z takového prostředí vrací do těla spět, je toxická - je potřeba ji přefiltrovat. Tlusté střevo nevisí v našem těle ve vzduchoprázdně ale dotýká se tenkého střeva, jater, slinivky, ledvin. V téhle situaci je potřebné ulevit našemu tělu a věnovat se nejdříve ze všeho očistě tlustého střeva. Konkrétní metody najdete v další části stránek.

Pojďme se podívat dál. Kam putuje voda odebrána do krve z tlustého střeva? Společne s krví z tenkého střeva putuje do jater na pročištění a odevzdání získaných živin a vody z potravy. V téhle fázi jsou z krvi odebírány i chemické látky, které se dostali do těla společně s potravou nebo s lékmi či potravinovými doplňkami. Pokuď jsou tyto látky pro tělo nestravitelné, nebo je jich velké množství a tělo nemá dostatek energie a látek na jejich zpracování, začnou se v játrech ukládat. Když je nezvládnou ukládat játra, látky putují dál do těla a ukládají se např. v kloubech. Proto je dalším krokem v očistě těla očista jater - konkrétní metody najdete v části věnované právě jim.

Další zastávkou krve jsou ledviny. Pročišťuje se tam voda, kterou krev odebrala ze střev v procesu trávení potravy a také i tekutiny odváděné z buněk po procesu látkové výměny. Z přibližne 180 litrů filtrátu přes den vyplaví ledviny kolem 2 litrů uriny. Když je v naší potravě a tekutinách přespříliš minerálních látek, tyto se můžou zachytit v procesu filtrace v ledvinových nefronech a dávají tak možnost vzniku písku nebo kamenům. Situaci zhoršuje fakt, že do našeho těla přijímáme podstatně více ochucených a sycených tekutin, než čisté vody, co způsobuje zahuštění krve. Člověk může mít pocit, že přijímá dostatečné množství tekutin přes den, ale faktem je, že za tekutinu, která dokáže tělo pročistit a zvlhčit, je považována jenom čistá voda. Když do vody přidáme jakoukoliv látku, stáva se z ní pro naše tělo již potravina a prodlužuje se čas jejího zpracování a štěpení v těle a neslouží tak pro očišťování těla. Jak na očistu ledvin? Bližší informace opět v konkrétním článku věnovaném ledvinám.


Facebook