VÝŽIVA A OČISTA


Pro člověka je přijímání potravy a živin z ní každodenní činností po celý život. Taky by měla bý pravidlem i každodenní očista organizmu od zbytků potravy, v ideálním případě po každém jídle jako u batolat. Realita našeho aktuálního způsobu života je ale jiná. Snahou zodpovědět otázku: “ Proč je tomu tak?” se dostáváme do několika oblastí, které tento stav ve větší či menší míře způsobují.

První oblast je velice široké téma samotních potravin - jejich kvality, dostupnosti a energetické vhodnosti pro náš organizmus.

Druhá oblast je téma stravitelnosti potravin pro náš organizmus, doba trvání trávení jednotlivých potravin čerstvých a po různých spůsobech úpravy, vhodné a nevhodné kombinace potravin a jejich vlyv na trávení.

Třetí oblast je čas vhodný pro příjem konkrétních druhů potravy dle období dne a ročních období, použití potravin jako léků při řešení konkrétních zdravotních obtíží.

Čtvrtá oblast je způsob přijímání potravy - pravidelnost, dostatek času, klid na přijímání i trávení potravy.

Pátá oblast je schopnost našeho organizmu potravu správně strávit a vstřebat z ní živiny, na co mají vlyv jak všechny předchozí oblasti, tak aktuální zdravotní stav našeho organizmu.

Šestá oblast je spojená se schopností našeho těla vylučovat nestrávené zbytky potravy a ostatní odpadní látky našeho metabolizmu, kam patří jak střevní peristaltika, tak schopnost těla očišťovat jednotlivé buňky a odvádět z nich přes celou síť “čističek” odpadní produkty do střev, nebo k ledvinám.

Sedmá oblast - i když v našem výčtu poslední, svou vahou však nejpodstatnější - příjem tekutin a ich vlyv na náš organizmus před, počas a po příjmu potravy: voda, čaj, káva, minerální vody, džusy, šťávy, víno, pivo, alkohol.

Když se podíváme na dnešní způsob fungování člověka, tak zjistíme, že z každé oblasti se ve větší či menší míře kombinují faktory, které vedou spíš dál od zdraví. Výběr těžko společně stravitelných a nekvalitních potravin nás nutí pít během jídla, čímž si ředíme žaludeční šťávy a tím pádem prochází organizmem hnijící nebo kvasící směs, před kterou se tělo brání tvorbou hlenů na stěnách střev. Tento proces zabraňuje vstřebávání živin ze střev do krvi a tělo z potravy nemá živiny, právě naopak ztrácí energii ochranou těla před nevhodnou potravou. Takáto potrava přijímaná ve stresu při třicetiminutové pauze v rámci sedavého zaměstnání, kdy se krčíme u počítačů nebo za volantem a ztěží vytváříme pohyb a napomáháme peristaltice střev, se podepisuje na tom, že část potravy se nám usazuje v samotných střevech a po několikaletém pěstování tohoto životního stylu si sebou nosíme i několik kilogramů těchto usazenin.

V dalších částech stránek se blíže podíváme na jednotlivé oblasti a několik doporučení, co s tím.

 

Facebook